През октомври-ноември в Градската художествена галерия отново гостува традиционно изкуство от КНДР. Този път експозицията включва 22 акварели, гоблени и познатата ни вече седефена живопис. Изложбата е базар – ценовият диапазон на творбите варира от 30 до 240 лв.
Няколкото рисунки с цветни тушове представят характерния за корейското изобразително изкуство маниер на експресивно изграждане на образите, като растителните и животински елементи са изключително правдиво представени. Силно впечатление с майсторството и доброто познаване на обектите прави натюрмортът с морски дарове.
Гоблените, бродирани върху копринена основа, са 6 на брой. Те представляват много прецизно предадени природни картини и фантазни сцени. Богатствата от цветове и финото изпълнение ги прави акцент в изложбата. Заслужено внимание привлича творбата „Макове”, със жизнерадостните багри на добре пресъздадени полски цветя.
Основната част от експозицията са живописните картини, инкрустирани със самороден седеф. Това са разнообразни пейзажи, изпълнени в топли пастелни цветове, творби, които биха били красиво допълнение за всеки домашен интериор.
В продължение на един календарен месец жителите и гостите на Мездра могат да се насладят на изложбата-базар, която е подредена в Дома на железничаря, а при желание – и да си закупят творба по хубави поводи или просто за освежаване на своя дома.
Това е третата експозиция, с която посолството на КНДР у нас представя пред местната културна общественост севернокорейското изобразително и приложно изкуство. Първата гостува в нашия град през зимата на 2005 г., а втората – през есента на м. г.
Светла Дамяновска – уредник на ГХГ Мездра
Снимки: Мирослав Гетов
Снимки: Мирослав Гетов
Изложба-базар „АКВАРЕЛИ, ГОБЛЕНИ И СЕДЕФЕНА ЖИВОПИС от КНДР”
Снимки: Мирослав Гетов
Съобщение Изх.№ ПВ3-00038/13.10.2011 г.
ВГ „Мездрея” и Валентин Вълчев – лауреати на празника „Мара Врачанка”
Две лауреатски звания спечели вокална група „Мездрея” при НЧ „Просвета – 1925” – гр. Мездра на XII-ия празник на старата градска песен „Мара Врачанка”, който се проведе на 15 октомври в областния център.
Нашите бардове и гранд дами на шлагерната музика с худ. ръководител Валенти Иванов заслужиха плакет и званието „Лауреат на „Мара Врачанка” за вдъхновените си изпълнения на песните „Две китари в нощта” и „Къде са седемте пияни негри”. Солистът на групата Валентин Вълчев също грабна престижното отличие, очаровайки публиката и журито, председателствано от Бони Милчева, с популярния в миналото шлагер „Луната свети”.
В тазгодишното издание на фестивала „Мара Врачанка” се включиха 34 групи, състави и формации, 16 индивидуални изпълнители и 10 дуета от 32 населени места у нас. Освен от Северозападна България, сред близо 500-те учасници бяха самодейци от София, Пловдив, Русе, Плевен, Силистра, Перник, Сливница, Хисаря, Горна Оряховица, Долна Митрополия Ихтиман и Дулово.
Мирослав Гетов – в. „Мездра XXI век”
Последна сесия на Общински съвет – Мездра за мандат 2007 – 2011 г.
На 12 октомври 2011 г. се проведе последното, 52-ро заседание на Общински съвет – Мездра за мандат 2007 – 2011 г. Присъстваха всичките 21 общински съветници, кметът на общината Иван Аспарухов и зам.-кметът инж. Генади Събков.
Сесията протече при следния Дневен ред:
1. Избор на временно изпълняващ длъжността кмет на община Мездра.
2. Докладна записка от Валентин Йотов – управител на „Мездра Автотранспорт’2003” ООД.
С 11 гласа „за”, 5 „въздържал се” и 5 „против” местният парламент избра за вр. и. д. кмет на община Медзра инж. Генади Събков, считано от 17.10.2011 г.
По предложение на Валентин Йотов – управител на „Медзра Автотранспорт’2003” ООД, Общинският съвет реши да бъдат бракувани дълготрайни материални активи на дружеството – три остарели моторни превозни средства, които са спрени от експлоатация преди известно време: два автобуса „Чавдар” и товарен автомобил „Шкода”, произведени през 1989 г.
От предварително обявения дневен ред отпадна точката: Отчет за дейността на Общински съвет – Мездра и неговите комисии за мандат 2007 – 2011 г.
В края на заседанието по предложение на председателя на съвета инж. Делян Дамяновски общинските съветници си направиха обща снимка за спомен.
Мирослав Гетов – в. „Мездра XXI век”
Снимки: Мирослав Гетов
Изложба „Зоотерариум” гостува в Мездра
От 11 до 21 октомври 2011 г. в гр. Мездра гостува изложбата „Зоотерариум” на Тракийското херпетологично дружество. Експозицията включва над 40 екземпляри, между които могат да се видят най-отровните и опасни влечуги в света: различни видове тайпани, мамби, гърмящи змии (кротали), кобри, анаконди, питони и отровници, щитоморник, гюрза, боа, пепелянки, усойници и др.
Колекцията е създадена преди десетина години по идея на д-р Красимир Христов, разказа биологът Марко Иванов – сътрудник на дружеството, организатор на атрактивната проява. Тя е най-голямата на Балканите и една от най-богатите в Европа.
Любителите на екзотични животни могат да видят на живо още тунизийски дебелоопашат и северноафрикански скорпиони, воден дракон, петнист кайман, леопардов гекон, зелен базилиск, рогата жаба и храмова куфия. А така също: игуани, хамелеони, дракони, паяци, смоци и пр.
Зоотерариумът е експониран в Младежкия дом. Отворен е за посетители всеки ден от 9.30 до 19.30 часа.
Мирослав Гетов – в. „Мездра XXI век”
Снимки: Мирослав Гетов
Дежурни телефони за хора с увреждания в изборния ден
Съобщение за обучение на СИК
РЕШЕНИЕ № 69 на ОИК – МЕЗДРА
РЕШЕНИЕ № 68 на ОИК – МЕЗДРА
РЕШЕНИЕ № 67 на ОИК – МЕЗДРА