Ще разкрие ли Калето последните си тайни?

Вече няколко летни сезона продължават археологическите разкопки на Калето в Мездра, които се организират от общинската управа. Известно е, че те бяха прекъснати в продължение на повече от 2 десетилетия, като тогавашните археолози сметнаха, че културните пластове са напълно проучени и предложиха консервация на обекта. Не излязоха прави.
Преди 7 години проучванията бяха подновени от археолога от Регионалния исторически музей във Враца Спас Машов и почти веднага от земята се появиха нови интересни орнаменти от римската епоха. После продължиха врачанинът Георги Ганецовски и Красимира Лука Тодорова от неправителственото археологическо сдружение „Проф. Иван Венедиков“ – София и отново последваха изненади, за които в няколко броя на нашия вестник подробно разказахме миналата година.
Съвсем наскоро проучванията бяха подновени под ръководството на ст. н. с. д-р Сергей Торбатов от Археологическия институт при БАН, който за четвърти пореден път ръководи разкопките и госпожица Биляна Маринова, докторант по археология.
Последните проучвания според С. Торбатов обхващат една площ от около триста квадратни метра в източната част на крепостта и ще приключат в края на месец юли. С това ще завърши окончателно работата на обекта.
Според научните работници живот на Калето и в околностите му е имало 5-6000 години пр. Христа. Доказаха го намерените парчета от керамика, върхове на стрели, глинена тежест за тъкачество, кремъчен свредел за дърво, обработен еленов рог, двете глинени пещи (една беше разрушена от иманяри?!).
През II-III век след Христа тук е възникнало Римско светилище. Според Торбатов укреплението датира от втори век и не е военен гарнизон, както първоначално се предполагаше, а по-скоро е полицейско охранение.
Тук са се пресичали най-важните пътища от цялата провинция Мизия. Имало е светилище. Намерените безценни находки го доказват. Нека припомним, че медальонът на император Александър Север (222-235 г.) е третият открит в света. Връчването му е височайша августейша награда.
На 17 август 206 г. на Калето бе изровен още един уникат – златна монета (ауреус) на същия император. Върху лицевата им страна е изобразен бюстът на А. Север, а върху реверса е бог Марс с лавров венец. Тежи 6 грама.
Тогава Сергей Торбатов ни информира, че ауреусът е от първите сечени златни монети на императора и не е бил в обръщение. Археологът предположи, че е дар на светилището, което е съществувало на този хълм.
По-нататък с проучванията бяха открити няколко изключителни редки калъпа от печена глина за изливане фигурите на божества…
Какво ще ни донесе сегашното археологическо лято? Ще ни разкрие ли последните си тайни? Може м само да гадаем. Но каквото и да е, ще е исторически принос за обекта и района, в който днес живеем и който е бил населен преди хилядолетия.
До всичко това жителите и гостите на Мездра ще могат да се докоснат и видят с очите си след завършване на изграждащия се в момента атрактивен комплекс Калето.